A když Trido sekční nebo křídlová vrata nejsou vhodná?


Firma Trido rolovací vrata nevyrábí, ale my je umíme dodat a někdy také dodáváme! Pokud je to technicky možné, jsou lepším řešením pro stavební otvor garáže vrata sekční a bez pohonu dnes zase stále populárnější klasická vrata křídlová a nejlepší volbou je Trido! Nevýhodou sekčních vrat je ale nutná konstrukce pro pohyb vrat u stropu garáže. To někdy stavebně a nebo funkčně nejde realizovat a také to může pohledově vadit z estetického hlediska. Tady se nabízí především použití vrat rolovacích, někdy také nazývané jako roletová vrata. Rolovací vrata jsou spíše o něco dražší a mají horší tepelně-izolační a bezpečnostní parametry než vrata sekční. Ale nepotřebují žádnou konstrukci uvnitř garáže a proto jsou někdy jediným řešením automatizace garážových vrat.

sipka

Rolovací vrata mají mnoho specifických problémů a několik roků nám trvalo než jsme určitá specifika eliminovali a společně s dodavatelem komponent konečný produkt doladili. Rolovací vrata od Vrata HK mají bezpečnostní blokovací úchyty a přesto netrpí na škrábance a otěr, velmi dobře jsou řešeny přepravní obaly a elektronika je opravdu spolehlivá. Také se vyhýbáme použití "ošizených" lamel 55 mm, které mohou být při použití akceptovatelné jen s velmi malým prostorem na otvorem, kdy už to opravdu jinak nejde.

logo Ulbricht vrata
sipka

Rolovací ano, ale raději sekční vrata nebo křídlová


Konstrukčně se jedná o hliníkové lamely vyplněné PUR pěnou, ale šířka izolace je omezená, protože vrata je nutno rolovat do rolety nad vlastními vraty a je žádoucí, aby smotaná vrata v balu nezabírala příliš veliký prostor nad stavebním otvorem. Rolovací vrata je možno instalovat před otvor, do otvoru a dovnitř garáže, za otvor. Při instalaci vrat ven musí být bal vrat chráněný krytováním, které se běžně vyrábí také z hliníkového plechu. Lamely jsou vedeny v hliníkových kolejnicích po stranách otvoru. Pohon rolovacích vrat je řešen trubkovým jednofázovým motorem, který je zasunutý a fixovaný ze strany osmihranné hřídele (oktagonály). Vrata jsou pak namotávána na hřídel a zpět se uzavírají vlastní váhou balu - lamelového pancíře. Samozřejmě je i u těchto vrat k dispozici sytém kompletní automatizace. Vlastní řídicí jednotka může být přímo v trubkovém pohonu vrat, ale častěji se instaluje v blízkosti roletových vrat.

Běžná roletová – rolovací vrata jsou určena spíše pro privátní použití, do 20x denně, ne 20x za hodinu, při přetížení motor odpojí tepelná pojistka a musí se počkat na vychladnutí nebo použít kliku odbloku (pohon má otvor pro zastrčení kliky na nouzové otevření v případě výpadku dodávky elektrické energie). Rolovací vrata mají i průmyslové použití, ale tam jde většinou o opravdu masivní vrata z ocelového plechu s bočním průmyslovým pohonem často s převodovkou v olejové lázni. I vlastní kolejnice jsou mohutnější, odpovídající zvýšenému požadavku na zatížení vrat. Průmyslová rolovací vrata se běžně instalují dovnitř, za otvor.

Rolovací vrata jsou opravdu unikátním řešením


Rolovací garážová vrata, která dodáváme, mají klasické lamely 77 mm, celé z hliníkové slitiny, vyplněné PUR pěnou. Vlastní pancíř je veden v bočním vedení, které je také celé z hliníkové slitiny, vždy 9 cm od obou stran otvoru. Z hliníkového plechu je i vrchní krycí box roletových vrat, minimálně 30 cm nad otvorem, lépe je počítat s prostorem 35 cm (pancíř by měl kousek vyčnívat z vrchního boxu). Fakt, že většina dílů je z trvanlivé hliníkové slitiny, je také jednou z velkých výhod při pořízení rolovacích garážových vrat a to, že jsou velmi odolné proti možné korozi. Pancíř se nabaluje na osmihrannou hřídel, oktagonálu, na kterou je zavěšen závěsy. Rolovací vrata od nás mají standardně použity bezpečnostní závěsy, které jsou šetrnější k lamelám, ale hlavně fungují jako zabezpečení proti nechtěnému nadzvednutí lamel vrat. Závěs má několik kloubů s pružinami, které vrata při pokusu o nadzvednutí okamžitě zablokují. Trubkový pohon umístěný v hřídeli, oktagonále, má speciální konstrukci pro velký točivý moment, aby dokázal zvednout několik desítek kilogramů těžký pancíř bez pomoci nějakého nadlehčení. Při zastavení je brzděn speciální mechanickou brzdou pro ochranu mechanismu motoru.

Pro ovládání motoru je možno použít jen jednoduchý přepínač s blokací jednotlivých směrů pohybu (pokud držíme sepnutý jeden směr, není možno sepnout směr opačný, dokud původní nepovolíme. Daleko běžnější je ale instalace, kdy se použije elektronika řídicí jednotky ovládání pro rolovací vrata a samozřejmě s propojením s příslušným přijímačem je možno ovládat pomocí dálkového ovladače. Řídicí elektronika může být v jednodušší formě zabudována přímo v trubkovém motoru (například italské pohony známé značky Nice), ale častěji se kombinuje se samostatnou řídicí jednotkou, která dovoluje rolovací vrata používat v mnoha různých automatizovaných funkcích a také může velmi rozšířit možnosti použití přídavných bezpečnostních funkcí a zařízení. My nejčastěji vrata kombinujeme se spolehlivou elektronikou Doorhan, případně se špičkovou řídicí jednotkou od světoznámé francouzské značky Somfy. Tato řídicí jednotka je vybavena přijímačem dálkových vysílačů systému Somfy a tedy je možno kombinovat s velmi širokou nabídkou ovládacích zařízení této světoznámé značky (od kódové klávesnice, přes programovatelné hromadné ovladače roletové stínicí techniky domu až po luxusní komplexní ovládání všech zařízení domu pomocí internetu a chytrých telefonů.

sipka

Jak vlastně zaměřit stavební otvor pro rolovací vrata?

1. změřit otvor (š x v)

Určitě to nejdůležitější pro přesné určení ceny. Preferujeme zápis údajů v milimetrech, nejprve šířku a potom výšku. Pro určení ceny není důležité, zda budou vrata před otvorem nebo uvnitř, ale při vnitřní instalaci by spíše měl být ještě jiný vchod. To je především pro nouzové odblokování, venku je to OK!

2. změřit volné nadpraží

Důležité  jen pro možnost instalace. Rolovací vrata potřebují volný prostor nad otvorem 30 až 35 cm (venku i uvnitř). Pokud to nelze, vrata mohou být instalována jen níže a světlost otvoru by se adekvátně zmenšila. Box lze, za těchto podmínek, umístit i přímo do otvoru.

3. změřit volné ostění

Zase potřebné pro instalaci (z exteriéru i interiéru). Vedení rolovacích vrat má obecně 9 cm na každé straně, místo je nutné až po vrchní hranu boxu. U instalace přímo do otvoru (jako se instalují například okna), pak se světlost otvoru na šířku zmenší o těch zhruba 9 a 9 cm, tedy o 18 cm celkem.

4. zvolit barvu vrat

Jedná se tu minimálně o 10 druhů barev a více (dle momentální módy a poptávek). Dále dva základní dřevodekory - zlatý dub a ořech. Dřevodekory jsou u rolovacích ve stejné ceně jako barvy. Ve vybrané podobě je i vrchní box a boční vedení vrat, také spodní lišta s těsnicí gumou.

5. Samozřejmě určit místo montáže - alespoň město nebo obec, kde se má instalovat. To potřebujeme pro přesnější určení ceny dopravy. Když budeme montovat 50 km daleko, bude to vždy dražší než montáž u nás v Hradci Králové.

6. Nejdůležitější údaj - kontakt pro odpověď. Bez tohoto údaje to nejde! Potřebujeme znát mail pro odpověď a také telefon, pokud možno. Na mailovou adresu zašleme nabídku, také fota z realizací a letáky nebo technické listy. Telefon potřebujeme hlavně pro možné ověření nejasnosti v zadání.

sipka

Zadejte zde poptávku na rolovací vrata!

  Důležité: Zaručujeme, že veškeré údaje ve formuláři zadané slouží pouze k účelu zaslání jednorázové nabídky. Nic není ukládáno do žádných databází a není použito k jinému účelu než k této jednorázové nabídce, kterou odesílatel požaduje zaslat!

  Jméno (důležité zadat):

  Ulice, číslo:

  Město:

  PSČ:

  Váš email (důležité zadat):

  Váš telefon (důležité zadat):
  (Použijeme jen pokud to bude nutné pro upřesnění požadavku, v žádném případě nebude zneužito k nevyžádanému obtěžování!)

  Místo realizace (důležité zadat):

  Požadovaná barva nebo dekor dřeva?:
  (vyberte - jiné požadavky popište v doplňujících informacích dole)

  Nouzový odblok, je jiný vchod než vrata?:
  (zda máte do garáže jiný vstup než vrata)
  ano - mám jiný vchod do garážene - nemám jiný vchod než vrata

  Šiřka otvoru v milimetrech:

  Výška otvoru v milimetrech:

  Dodávka je určena pro?:
  (toto je nutné znát pro určení sazby DPH)
  Bydlení DPH 15%, součástí obytného domuVolně stojící DPH 21%Podnikání DPH 21%, plátci DPH platí částku bez DPH

  Doplňující informace:

  Stisnutím tlačítka "Odeslat" bude Vaše poptávka odeslána do našeho firemního systému ke zpracování! Děkujeme za milou poptávku!

  sipka

  Chcete se jen na něco zeptat?

   Důležité: Zaručujeme, že veškeré údaje a text dotazu zadaný ve formuláři slouží pouze k účelu zaslání odpovědi na dotaz. Nic není ukládáno do žádných databází a není použito k jinému účelu než k této komunikaci, kterou odesílatel požaduje zaslat!

   Vaše jméno (důležité zadat)

   Váš email (důležité zadat)

   Předmět

   Vaše zpráva

   Stisnutím tlačítka "Odeslat" bude Váš dotaz odeslán do našeho firemního systému ke zpracování!